Česká republika je známá množstvím dochovaných hradů a zámků. Většinu z nich můžete navštívit a obdivovat jejich krásu nejen zvenku, ale i zevnitř. Naši předci nám zanechali opravdové skvosty, které dokládají, jaký jsme kulturně vyspělý národ. Dávají nám i představu o tom, jak naši předci žili. Zde je podle našeho výběru deset těch opravdu nejkrásnějších hradů a zámků, které rozhodně za návštěvu stojí…
Pražský hrad
Nejnavštěvovanější hrad u nás je také jedním z největších hradních komplexů na světě. Panaroma hradu nad řekou Vltavou je notoricky známé snad všem. Od roku 1918 je hrad sídlem československých a později českých prezidentů. V areálu Pražského hradu se nachází také katedrála sv. Víta, ve které jsou uloženy české korunovační klenoty. Navštívit můžete i proslulou Zlatou uličku. Hrad je střežen hradní stráží, jejíž výměna je vděčnou turistickou atrakcí. Více informací i záběry z hradních prostor najdete ve videu ZDE.
Karlštejn
Snad druhým nejznámějším českým hradem je právě Karlštejn. Leží jen kousek za Prahou v okrese Beroun. Tento skvost nechal vybudovat český král a římský císař Karel IV. Byly zde uloženy korunovační klenoty. Hrad sloužil i jako místo pro uchování svatých relikvií, královských pokladů a sbírek. Na hrad ve své době údajně neměly přístup ženy. Ve stejnojmenném městečku pod hradem je spoustu restaurací, obchůdků i kavárniček. Panuje tu čilý turistický ruch. K hradu se můžete nechat vyvézt kočárem taženým koňmi.
Křivoklát
Patří k nejstarším českým královským hradům. Najdete ho uprostřed lesů v okrese Rakovník. Však také jeho název pochází zřejmě podle pojmenování nízkých křivých stromů, kterým se říkalo kláty. Nebo že by měl křivé základy? Každopádně byl svého času prohlášen za královské vězení. Mezi jeho nejslavnější vězně patřil královský alchymista světového věhlasu Edward Kelly. Křivoklát si zahrál i v několika pohádkách. Namátkou jmenujme například Tři veteráni, Anděl páně nebo Sůl nad zlato.
Loket
V Karlovarském kraji se na skalnatém ostrohu nad řekou Ohří vzpíná mystický gotický hrad Loket. Pohodlně se k němu dostanete po silnici i pěšky přímo z centra stejnojmenného malebného městečka. O tom se ostatně můžete přesvědčit ve videu z města Loket – ZDE. Případné obytí hradu bylo dříve považováno za dobytí celého Království českého. Hrad byl proto nazýván Klíčem ku Království českému. Mladší generace si tento hrad vybaví z populární komedie Rafťáci.
Bezděz
Pyšní se přezdívkou král hradů a dostanete se k němu buď nádhernou asi 7 kilometrovou procházkou po Máchově cestě z Doks, nebo také ze stejnojmenné vesničky Bezděz, ležící mezi Českou lípou a Mladou Boleslaví. Zajímavostí je, že se hrad se dochoval v původní podobě, což se o většině památek říct nedá. Obdivovat můžete vzácnou ranně gotickou hradní kapli nebo křížovou cestu s mnoha kapličkami.
Pernštejn
Na skále nad Nedvědicemi u Bystřice nad Pernštejnem se před vámi doslova vynoří majestátní pohádkový hrad Pernštejn. Jako z pohádky je skutečnost, že nebyl nikdy ve své historii dobyt. Nepodařilo se to ani švédským vojskům ve třicetileté válce. Hrad je jedním z nejfotogeničtějších objektů u nás. Zahrál si ve více jak 50 filmech a seriálech. Namátkou třeba – Jak se budí princezny, Sůl nad zlato nebo Bathory. Pro svůj videoklip si hrad Pernštejn vybral tým islandské zpěvačky Emiliany Torriny. Určitě si přijeďte vychutnat úžasnou středověkou atmosféru.
Hrad a zámek Český Krumlov
Komplex hradu a zámku je právem zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je dominantou pohádkového města Český Krumlov ležícího v Jihočeském kraji na řece Vltavě. Místo je hojně navštěvované turisty i vodáky, kteří výrazně přispívají k místnímu geniu loci. Celý objekt patří nejen rozlohou, ale i díky jedinečné architektonické úrovni, k nejvýznamějším památkám v regionu střední Evropy. Natáčela se tu pohádka Z pekla štěstí. Video z Českého Krumlova je k vidění ZDE. Úžasné jsou zámecké zahrady stejně jako výhled do kopcovitého okolí.
Zámek Červená Lhota
Snad nejkrásnějším pohádkovým zámkem, známým zejména ze Zlatovlásky, je zámek Červená Lhota ležící v areálu zámeckého rybníka. Právě to dotváří jeho jedinečnost. Dostanete se sem například z blízkého Jindřichova Hradce cestou do přilehlé stejnojmenné vesnice, na jejímž okraji stojí. Tady si rozhodně nenechte ujít prohlídku historických interiérů.
Zámek Lednice
Další památkou, zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je nedaleko Mikulova na jižní Moravě právě Lednicko – Valtický areál, ve kterém se zámek nachází. Později novogotický zámek se pyšní překrásným a rozlehlým zámeckým parkem plným vzácných dřevin, vodních ploch i různých staveb. Proslulé jsou bohatě zdobené interiéry. V Lednici lze kromě zámku navštívit například i výstavu Písečný svět (více ve videu ZDE – rozhovor se sochařem Michalem Olšiakem).
Zámek Hluboká nad Vltavou
Severně od Českých Budějovic naleznete snad jeden z nejromantičtějších zámků vůbec. Právě ve zdejších zahradách král Miroslav, coby zahradník, zavazoval princezně Krasomile její střevíček. Výstavba zámku byla inspirována anglickým královským hradem Windsdor. I na tento zámek jsme se již podívali s kamerou a natočili video z Hluboké nad Vltavou, které je k vidění ZDE.
Určitě jsme vám zůstali dlužni. V Česku je totiž mnoho dalších památek, které rozhodně stojí za výlet. Ty, které jsme ale pro vás vybrali, vás jistě potěší. Pokud máte nějaké další zajímavé tipy, zašlete nám je třeba na facebookové stránky, které naleznete ZDE.
Můžete narazit na spoustu webů, které vám odpoví na typické otázky: “Kam na výlet?”, “kam na výlet s dětmi?”, “kam vyrazit na výlet do okolí?”. Ale baví vás číst ty stále se opakující texty? Asi ne, a proto jsme tady my!
Naší hlavní výhodou je interaktivní mapa, na které můžete brouzdat českými městy v okolí, ale i dál od domova a poznávat je díky naším videím. Během pár minut tak víte, kam se vydat.
Přejeme krásné cestovatelské zážitky, Lukáš a Petr.